Akkuyu Santrali’ne iptal karari

 

 

 

 

 

Basbakan Bülent Ecevit, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’ne yönelik ihalenin iptal edildigini açikladi.

 


 

 

 

 

Ankara
NTV-MSNBC

 

 

 

 

25 Temmuz—  Basbakan Bülent Ecevit, Akkuyu’da yapilmasi planlanan nükleer enerji santraline yönelik ihalenin iptal edildigini açikladi. Ecevit, Bakanlar Kurulu toplantisi sonrasinda yaptigi açiklamada, su anda nükleer enerji santralini insa edecek yeterli kaynagin olmamasi nedeniyle projenin ileri bir tarihe ertelendigini söyledi.

 

Ecevit, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu raporunda 15-20 yil sonra dogal gazda sikintilarin artacagini hatirlatarak, “Ilerleyen yillarda bir nükleer enerji santrali dahi yetmeyecek, çok sayida santral tasarlamak gerekir. Eger su anda borçlanarak nükleer enerji santrali yatirimina girersek, bu uygulamakta oldugumuz enflasyonu düsürme programini zora sokabilir” dedi. Basbakan Ecevit, santralin yapimina dönük olanaklar zorlanarak, agir dis borç yükü altina girerek yeterli kaynak saglanmasi durumunda, bu kez de düsürülmeye baslanan enflasyonun yeniden yükselebilecegini vurgularken, “Nitekim Hazine Müstesarligi bu uyariyi yapmistir” dedi.


 Ecevit, dogal gaz ve hidrolik enerji projelerinin gelistirilmesi için yeterli kaynak saglanirsa, nükleer santrallere gerek kalmayacagini öngörürken, “Nükleer santral için beklememiz uygun olur, vazgeçmemiz dogru olmaz.

 

Akkuyu nükleer santraline iliskin ihalenin iptali nükleer santralden vazgeçilmedigini göstermektedir”

 

dedi.


Ecevit, projenin iptal edilmesine karsin daha sonra yeniden gündeme gelebilecegini söylerken, “Nükleer enerjiye geçilmesi konusunda kimsenin kuskusu yok, ama su anda degil” dedi.


1997 yilinda açilan, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali ihalesi, bugüne kadar alti defa ertelenirken, erteleme gerekçesi olarak Hazinenin, enflasyonla mücadele programi süresince projeye kredi garantisi vermemesi gösteriliyordu.
       
YAKIN GELECEKTE GEREKSINIM YOK


Dogalgaz ve hidrolik enerji projelerine yeterli iç ve dis kaynak saglanabilmesi halinde, yakin gelecekte, nükleer enerjiye gereksinim olmayacagini anlatan Ecevit, “bu durumda nükleer santral maliyetlerinin yüzde 25 azaltilmasi ve reaktör ömrünün 10-20 yil uzatilmasini beklememiz uygun olur” dedi.


Basbakan Ecevit bu süreçte rüzgar ve günes enerjisinin uygulama alanlarini da genisletilebilecegine dikkat çekerek, sunlari söyledi: “O arada belki Türkiye’de bol miktarda bulunan toryum, nükleer enerjinin girdisi olan uranyumun yerini alabilir. Füzyon (yani çekirdek kaynasmasi) da, Fisyonun (yani çekirdek bölünmesinin) yerini alabilir ve maliyetler, o nedenle de düsebilecegi gibi nükleer santrallerde güvenlik de çok etkili bir biçimde saglanabilir.” Basbakan Ecevit, nükleer enerji santralleri yapimindan vazgeçilmesinin dogru olmayacagini, fakat bir süre ertelenmesi ve yeni nesil nükleer santral teknolojisinin devreye girmesine de firsat taninmasinin uygun olacagini belirtti.


Ecevit, bu konuda Türkiye’de yapilacak arastirmalarla da katkida bulunulmasinin gerekli oldugunu söyledi. Basbakan Ecevit, ayni zamanda hidrolik ve dogalgaz enerji projelerinin yapiminin hiç aksatmadan hizlandirilmasi ve rüzgar ile günes enerjilerinin ivedilikle degerlendirilmesinin de büyük önem tasidigini sözlerine ekledi.

 

 

BACK

TOP